Tanszékvezető: Dr. Rosta Andrea PhD
A Szociális Tanulmányok Tanszék 2013. július 1-vel kezdte működését a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudomány Karán.
A Szociális Tanulmányok Tanszék szervezetileg a PPKE BTK Szociológia Intézetén belül működik. A tanszéken jelenleg szociálpedagógia BA nappali és levelező, illetve mentálhigiénés családkonzulens MA levelező képzések folynak.
A szociálpedagógiai alapképzés 2013-2014-es tanév óta része a Tanszék oktatási rendszerének. A 2022-2023 tanévben a Tanszék alakította ki a pszichológia levelező alapképzési szakot, és egy évig adott otthont a levelező pszichológus hallgatók képzésének. A 2024-2025-ös tanévtől elindul a Tanszéken a mentálhigiénés családkonzulens levelező tagozatú mesterszak.
A Szociális Tanulmányok Tanszék eddigi múltját tekintve három helyszínen fogadta a hallgatókat. A 2013-2014-es tanévben Esztergomban (1 évig), illetve Budapesten közel 10 évig a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Sophianum épületében, a Mikszáth Kálmán téren (2013-2022). Képzéseink 2022-2023-as tanévtől a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Z épületében, vagy más néven a PPKE Danubium épületében zajlanak (Bertalan Lajos utca 2).
Szociálpedagógiai alapképzési szak (BA)
A jelenlegi szociálpedagógiai képzés története sajátos, amennyiben két régmúltra visszatekintő, patinás felsőoktatási intézmény sajátos szimbiózisa adja erejét. Az egyik az esztergomi Vitéz János Római Katolikus Tanítóképző Főiskola, mely a jelenlegi képzés jogelődje, úgymond bölcsője, míg a másik, jelenkori történelmét adó intézmény, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem.
A szociálpedagógia szak a nagy múltú esztergomi tanítóképző történelmi előzményeihez csatlakozik. 1842. november 3-án megnyitott az „Esztergomi Érseki Mesterképző”, a népiskolai tanítóképző. 1849 és 1856 között a képző egy ideig nem működött, majd 1856 októberében indult meg újra a tanítás, melyet második meglapításának tekinthetünk.
Az idők folyamán az esztergomi intézmény több névváltoztatáson átesett, de eredeti tanítóképző profilját mindvégig megőrizte.
A szociálpedagógia képzés múltja 1989-re vezethető vissza, amikor kísérleti jelleggel elindult a négy éves tanító-szociálpedagógus szakos képzés az esztergomi Vitéz János Tanítóképző Főiskolán, majd 1995-ben bevezetésre került az egyszakos szociálpedagógus képzés a Szociális Képzési és Neveléstudományi Tanszék keretén belül.
Új változásokat 2013 hozott, a szociálpedagógia képzése átkerült a budapesti székhelyű Szociális Tanulmányok Tanszékre. A Szociális Tanulmányok Tanszék 2013. július 1-vel kezdte működését a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudomány Karán.
A képzés célja
A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik multidiszciplináris ismereteik felhasználásával, segítői készségeik és értékrendjük alapján hatékonyan működnek közre a szociális problémák megelőzésében és megoldásában, valamint az érintettek életvezetésének, viselkedésének, mentális és szociális készségeinek fejlesztésében, és a társadalmi esélynövelésük elősegítésében.
A képzés ismertetése röviden
A képzés elméleti és gyakorlati jártasságot, kidolgozott és gyakorolható módszertant, pszichológiai, szociális, szociálpolitikai, jogi, szociológiai, társadalomismereti, pedagógiai kompetenciákat, széles körű ismereteket nyújt ezekről a tudományterületekről.
A képzés kiemelt része a szakmai gyakorlat: a terepgyakorlatok, a terepgyakorlatok feldolgozásával foglalkozó szemináriumok, beleértve a képzést lezáró féléves, intenzív szakmai gyakorlat.
A képzés specifikuma az a szociálpedagógiai és szociális munkás tudás, amely tevékenységnek középpontjában a gyermek és a családja áll, illetve az őket körülvevő környezet, valamint a felnőtt lakosságot érintő szociális és társadalmi problémák.
A képzésen a hallgató saját magával, fejlődésével, önismeretével is foglalkozik.
Kinek érdemes jelentkezni?
Akik érdeklődnek az emberek és családok élete iránt, kiemelt területként a kiskorúak helyzetére, problémáira. Tudatosan elkötelezik magukat a társadalmi igazságosság és a szolidaritás ügye mellett. Alkalmasnak érzik magukat arra, hogy majdani munkájukkal emberek életébe felelősséggel beavatkozzanak, helyzetükről, emberi, szociális, családi viszonyairól döntsenek.
Elhelyezkedés
A szociálpedagógia szakterület gyakorlati ismeretanyagát olyan területeken, szervezetekben és intézményekben alkalmazzák, ahol nevelés, oktatás, fejlesztés, képzés, újranevelés, korrekció, gyógyítás és rehabilitáció folyik. A terület sokszínű, hallgatóink elhelyezkedésére van lehetőség a következő munkaterületeken: család és gyermekjóléti szolgálatok/központok; család- és gyermekvédelmi intézmények (pl. CSÁO, GyÁO, nevelőintézetek); nevelési és oktatási intézetek pl. (óvodák, iskolák, kollégiumok, tanódák); időseket-, szenvedélybetegeket-, fogyatékkal élőket ellátó intézetek; javítótó- és büntetés-végrehajtási intézetek stb.
Mentálhigiénés családkonzulens MA
A 2024-2025-ös tanévtől indul el a Tanszéken a mentálhigiénés családkonzulens MA szak.
Az országban másodikként és a fővárosban először a Pázmány indítja el ezt a mesterszakot, melyet kimondottan olyan segítő szakemberek szól, akik munkájuk során kapcsolatba kerülnek párokkal, szülőkkel, családokkal, és korábbi tanulmányuk kiegészítéseként, családok támogatását megalapozó tudást és módszertant szeretnének megszerezni.
A képzés célja
A képzés célja olyan mentálhigiénés- és rendszerszemléletű családkonzultációt végző szakemberek képzése, akik a családi problémák kezelése során családmegtartó és családközpontú szemléletmóddal járnak el. Képesek az egyéni esetek tünetegyütteseinek felismerésére, a tünetegyüttes hátterében meghúzódó családrendszer-hatás elemeinek feltárására, elemzésére és korrekciós beavatkozásra.
A képzés ismertetése röviden
A szak mély pszichológiai és mentálhigiénés elméleti és gyakorlati tudást ad. Amellett, hogy a tanácsadói munkakörben használható módszertan elsajátítására képez, belekostól a terápiás jellegű eszközök alkalmazásába is (de nem terápiás munka végzésére jogosít fel). A képzés teret nyújt az önismeret fejlesztésére, illetve saját családi élmények feldolgozására. A képzés 3 félében terephelyen elvégzett szakmai gyakorlatra van lehetőség végzett családkonzulens, családterapeuta kollégák mellett. A képzés érinti a családok rendszerszintű, életciklusbeli és transzgenerációs örökségek hátterű működését, ahogy ránéz a speciális családok működésére (egyszülős, mozaik, neurodiverz stb.) és nehezebb élethelyzetekre is (családi traumák, veszteségek, abúzusok, erőszak stb.)
Kinek érdemes jelentkezni?
Akik érdeklődnek az emberek és családok élete iránt, kiemelt területként a krízisben, változásban, diszfunkciós működésben lévő családok helyzetére, problémáira. Azoknak, akik alkalmasnak érzik magukat arra, hogy majdani munkájukkal családok életébe felelősséggel beavatkozzanak, családi viszonyaikról döntsenek, működésükön változtatásokat kezdeményezzenek.
Elhelyezkedés
Minden olyan területen, ahol családokat érintő fejlődési, változási elakadásokkal, valamint családtagok közötti kapcsolati problémákkal szembesülhetünk. A problémás helyzetek beavatkozására bármilyen társadalmi intézményben (pl. oktatási intézmények, egészségügy, szociális rendszer), illetve magánpraxisban is sor kerülhet.